Sleva 10 % na první nákup

Doprava ZDARMA

Nezapálíte si, ale škodíte si stejně: Proč je čas vstát ze židle?

Nezapálíte si, ale škodíte si stejně: Proč je čas vstát ze židle?

V současné době prosedí člověk průměrně 5 hodin denně. Téměř pětina lidí dokonce tráví sezením (i více než) 8,5 hodiny. Patříte mezi ně? Pak byste měli vědět, že naše tělo na takový režim rozhodně není stavěné. Stačí se ohlédnout do minulosti – dřív bylo běžné být neustále v pohybu, ať už při obstarávání potravy nebo běžné denní činnosti. S nárůstem sedavých zaměstnání ale přibývá výzkumů, které upozorňují na skryté a vážné dopady dlouhodobého sezení na lidské zdraví. Jaké to jsou? 

Tělo v nepřirozené poloze 

Pokud umíte sedět správně (v tzv. centrované pozici) a u toho ještě ergonomicky dýchat, můžete tím některé negativní dopady na pohybový aparát zmírnit. Ani perfektní sed ale není řešení, pokud v něm trávíte několik hodin denně. Svaly se časem unaví a tělo začne hledat oporu jinde – ve vazech a kostech. Postupně se bortí přirozené zakřivení páteře (lordóza a kyfóza) a páteř se dostává do nefyziologických poloh. Hrudní koš se vtlačuje směrem dolů do břišní dutiny, což omezuje pohyb bránice a narušuje přirozený dechový vzorec. Namísto hlubokého dechu vedeného přes břicho a spodní část hrudníku začínáme dýchat díky tzv. pomocným dýchacím svalům, které se nacházejí v horní části hrudníku a na přední straně krku. Ty se ale rychle přetěžují, což způsobuje jejich napětí a bolest

Kvůli nedostatečné aktivitě navíc dochází k postupnému oslabování břišních svalů, zejména jejich hluboké vrstvy. Zároveň jsou při sezení kyčelní klouby dlouhodobě ohnuté, což vede ke zkracování svalů dolních končetin (např. přitahovačů kyčlí nebo předních stehenních svalů). To následně ovlivňuje postavení pánve, která se překlápí dopředu, čímž se zvyšuje prohnutí v bederní oblasti (bederní lordóza) a dochází k jejímu přetížení. 

Neschopnost pálit tuky 

Dlouhé sezení snižuje produkci enzymu, který je klíčový pro spalování tuků. Ten se uvolňuje při pohybu – když většinu dne prosedíme, jeho produkce se snižuje. Výsledkem je snížená schopnost těla spalovat tuky, které se následně začnou ukládat tam, kde nemají – ve stěnách cév, srdci, játrech a dalších orgánech. Tukové usazeniny pak zužují cévy a zpomalují průtok krve, čímž se zvyšuje krevní tlak i riziko chorob s tím souvisejících. Navíc se zpomaluje průtok krve mozkem, který je následně hůř zásobován kyslíkem, což ovlivňuje naši schopnost soustředění, zpracování informací i celkovou mentální výkonnost. Také se mnohem rychleji unavíme. 

A mohli bychom pokračovat dále… 

Ale víme, že místo strašení chcete slyšet řešení! Tady je – pokud prosedíte 10 hodin denně, měli byste to vyvážit alespoň 40 minutami pohybu. Dobrou zprávou je, že nemusí nutně jít o intenzivní cvičení, už obyčejná procházka nebo domácí práce udělají své. 

Ještě účinnější než čekat na konec pracovní doby je ale měnit polohu v průběhu celého dne. Už samotné postavení se má pro tělo řadu přínosů – páteř se dostane do vzpřímené pozice, obratle se poskládají ergonomicky jeden nad druhý a zmírní se křivky lordózy a kyfózy. Tímto způsobem se uvolní prostor pro bránici a efektivní nádech, díky kterému se aktivují opomíjené svaly, uleví se krční páteři a mozek se rychleji okysličí. Přestože jde jen o část toho, co můžete pro kompenzaci dlouhodobého sezení udělat, myslím, že střídání sezení a stání stojí za to. Pomoci vám v tom může například výškově nastavitelný stůl, díky kterému snadno přepnete z pasivity do aktivního postoje a dáte tělu šanci dělat přesně to, co potřebuje – hýbat se

Chtěli byste vědět více informací? 

Nebo byste rádi probrali svou konkrétní situaci a získali praktické tipy, které můžete ihned aplikovat do praxe? Navštivte svého fyzioterapeuta nebo si rezervujte konzultaci se mnou – společně najdeme cesty, jak vašemu tělu v každodenním režimu ulevit. 

 

Foto: Freepik; Orkworio 

Přečtěte si také

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?